Moja rodzina

ul. Reymonta 11/13
87-800 Włocławek

TEL: 518 014 526
sekretariat czynny we wtorki, środy, PIątki w godz. 15-17

15 października - Dzień Pamięci o Dzieciach Nienarodzonych

Śmierć dziecka przed urodzeniem to ból, poczucie winy i małej wartości, niejednokrotnie wstyd. Cierpienie skrywane przed innymi, żal pozostający w sercu na długie lata. Ale także wątpliwości, co z moim dzieckiem, skoro nie zostało ochrzczone, czy mam prawo do żałoby po dziecku, którego nie nosiłam na rękach? Nierzadko stany depresyjne, pragnienie zapomnienia. 

Otaczając troską matki i ich bliskich, które tego doświadczyły, organizowany jest w dniu 15 października Dzień Pamięci o Dzieciach Nienarodzonych (w Polsce od 2004 roku).

Ideą tego Dnia, jest przypomnienie, że dziecko, które umiera w którymkolwiek momencie swojego życia, choćby przed narodzinami, jest takim samym człowiekiem, jak ty czy ja. Należy mu się szacunek, godne traktowanie i godny pochówek. Chodzi także o to, aby najbliższym zmarłego dziecka stworzyć przestrzeń do przeżywania żałoby.

Stwórzmy w naszej przestrzeni życia rodzinnego, społecznego, instytucjonalnego miejsce dla osób przeżywających dramat utraty dziecka nienarodzonego. Pomoc profesjonalna: wsparcie duchowe, psychologiczne, prawne, są istotne i niezastąpione. Ale i proste gesty sąsiedzkie, przyjacielskie, gesty chrześcijańskiej miłości, dają przyzwolenie na bycie ze swoim cierpieniem w atmosferze akceptacji i zrozumienia.

Szczególnym miejscem pamięci o zmarłych są cmentarze. Na wielu z nich w naszej diecezji istnieją już także groby zbiorowe Dzieci Utraconych.

 

W tym roku, we Włocławku - 14 października, o godz. 12.00, odbędzie się uroczyste pochowanie urny z prochami Dzieci Nienarodzonych i Utraconych na cmentarzu komunalnym, przy Al. F. Chopina 3/5. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.